Podatek od czynności cywilnoprawnych musi wpłynąć do budżetu państwa w niektórych sytuacjach. Zastąpił on opłatę skarbową po 1 stycznia 2001 roku. Kto musi uiścić PCC? Jak wysoki jest podatek od czynności cywilnoprawnych?
PCC co to jest i kiedy trzeba go zapłacić?
Podatek od czynności cywilnoprawnych musi być zapłacony w określonych okolicznościach, które opisane są w ustawie z dnia 9 września 2000 roku. Osoby, które zawierają umowę pożyczki, są zobowiązane do uiszczenia PCC do właściwego urzędu skarbowego. Także sprzedaż samochodu, zamiana praw majątkowych czy zawarcie umowy spółki powoduje powstanie zobowiązania podatkowego. Należy pamiętać, że rzeczy ruchome o wartości poniżej 1000 złotych są zwolnione z PCC. Dużo wątpliwości związanych jest z czynnościami dotyczącymi transakcji międzynarodowych, dlatego każdorazowo warto się skonsultować ze specjalistą, który ustali, czy w danej sprawie trzeba złożyć deklarację i zapłacić podatek. Najlepiej jest poprosić izbę skarbową o indywidualną interpretację przepisów.
Kupujący czy sprzedający – kto płaci PCC?
W zależności od okoliczności podatek powinien być zapłacony raz przez osobę kupującą, a raz przez sprzedawcę. Jeśli zostaje podpisana umowa sprzedaży, to PCC musi zapłacić kupujący. W przypadku umowy darowizny podatek spoczywa na osobie obdarowanej. Jeśli ktoś zostanie odpłatnie użytkownikiem rzeczy czy praw majątkowych, to PCC płaci użytkownik, a przy zawarciu umowy pożyczki pożyczkobiorca. Gdy zostaje ustanowiona hipoteka, to podatek musi zapłacić osoba składająca oświadczenie woli o ustanowieniu hipoteki. Jest sytuacja, w której obie strony solidarnie odpowiadają na zapłatę podatku, a ma to miejsce w przypadku umowy zamiany. Do zapłaty podatku urząd skarbowy nie wzywa. Należy o tym obowiązku pamiętać samodzielnie i w terminie 14 dni od dnia powstania zobowiązania należy złożyć odpowiednią deklarację PCC-3, wyliczyć podatek oraz wpłacić kwotę podatku na wskazane konto urzędu.
Jaka jest wysokość PCC?
Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych jest różna w zależności od czynności. PCC wynosi w przypadku sprzedaży nieruchomości czy auta 2% wartości rynkowej rzeczy. Taka sama stawka obowiązuje w przypadku zawarcia umowy pożyczki. Jeśli chodzi o przeniesienie praw majątkowych na inną osobę, to wysokość podatku wynosi 1%. Wszystkich obliczeń dokonuje się na podstawie cen rynkowych. Warto pamiętać, że urząd skarbowy może zweryfikować cenę i w przypadku jej zaniżenia wezwać do złożenia ponownie deklaracji wraz z dopłatą. Jest zapis, który mówi o zwolnieniu z PCC. Dotyczy on jedynie organizacji pozarządowych, które mają status organizacji pożytku publicznego, a czynności cywilnoprawne dokonane zostały przy okazji nieodpłatnej działalności. Wiecej informacji znajdziesz na kredytoszukacz.pl.
Podatek od czynności cywilnoprawnych a podatek VAT
Zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie miała miejsca, jeśli jedna ze stron jest opodatkowana podatkiem VAT. Dodatkowo ten przepis dotyczy także osób, które są zwolnione z podatku od towarów i usług, albo korzystają ze zwolnienia podmiotowego. Jedynie w przypadku spółki ta zasada nie obowiązuje i wówczas zawsze należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Zdarzają się sytuacje, w których organizacja może się ubiegać o zwrot tego podatku. Kiedy może mieć to miejsce? Przede wszystkim o zwrot można się ubiegać, gdy nie został dokonany wpis hipoteki do księgi wieczystej. Jest jednak ograniczenie czasowe dotyczące zwrotu i taki podatek można odzyskać w okresie 5 lat od końca roku, kiedy PCC został zapłacony.