Kredyt konsolidacyjny można najłatwiej zdefiniować jako jeden celowy kredyt, który jest przeznaczony na spłatę zobowiązań dotychczasowych. Ważne jest to, aby przeanalizować dokładnie strukturę swojego zadłużenia oraz zdecydować, które zobowiązania połączyć, a które spłacać na warunkach dotychczasowych. Nie ma bowiem przymusi konsolidacji wszelkich kredytów posiadanych. Łączyć możemy między innymi kredyty samochodowej, gotówkowe, mieszkaniowe, ratalne, a także debety w rachunkach czy też limity kredytowych kart.
Bank w momencie przyznania kredytu konsolidacyjnego jakby gasi wszelkie zobowiązania dotychczasowe klienta w bankach wskazanych. Nie ma absolutnie możliwości, aby kwota kredytu została przekazana w sposób bezpośredni do rąk kredytobiorcy z nadzieją na uregulowanie samodzielne długów. Po połączeniu zobowiązań, klient spłaca zadłużenie wobec instytucji konkretnej finansowej, obsługując jedną bardzo czytelną ratę. Dzięki wydłużeniu samego okresu finansowania może być ona o wiele niższa od sumy obciążeń dotychczasowych. Należy pamiętać przy tym, że przez dłuższy okres spłaty wiąże się nierozerwalnie ze wzrostem kosztu całkowitego kredytu. Jest to jednak mało istotne jeśli chodzi o perspektywę osoby zagrożonej utratą płynności bieżącej finansowej.
Pomimo tego, że przy dotychczasowych zobowiązań poprzedzone najczęściej było bardzo wnikliwą oceną kredytowej zdolności, to połączenie ich wymaga weryfikacji odrębnej. Bank z całą pewnością się zwróci do kredytobiorcy z prośbą o udostępnienie całego szeregu dokumentów. Zarówno tych, które dotyczą samego dłużnika, między innymi potwierdzających tożsamość, wysokość jak i także częstotliwość dochodów osiąganych czy też formę zatrudnienia jak i także związanych z zobowiązaniami konsolidowanymi. Na przykład mogą to być obowiązujące kredytowe umowy, wciągi z osobistego konta czy też wykaz zabezpieczeń aktualnych. Znaczenie niebagatelne ma również historia kredytowa dłużnika. Jak widać tak łatwo nie będzie, ale naprawdę kredyt konsolidacyjny dla wielu jest ostatnią deską ratunku.