Chcąc otrzymać dofinansowanie z funduszy unijnych, powinniśmy najpierw zgłosić się do jednej z instytucji pośredniczących w procesie przyznawania środków, takiej jak urząd pracy, lokalny samorząd, placówka edukacyjna czy inkubator przedsiębiorczości.
Wszystkie formalnności
Urzędnicy pomogą nam dopełnić wszystkich formalności, wybierając kandydatów, którzy spełniają wszystkie potrzebne warunki.
Te różnią się w zależności od interesującego nas programu, jednak podstawowym wymogiem, który stawia przed nami Unia, jest brak zaległości w ubezpieczalni czy toczących się w naszej sprawie postępowań karnych.
Wybranie odpowiedniego programu może być czasochłonne, dlatego warto skorzystać z jednej z dostępnych w internecie wyszukiwarek dotacji, grupujących oferty, które oferują fundusze unijne.
Unia aktywizuje osoby bezrobotne
Na szczególne wsparcie ze strony Unii Europejskiej mogą liczyć osoby bezrobotne, które pozostają bez zatrudnienia przynajmniej dwanaście z ostatnich dwudziestu czterech miesięcy.
Do takich osób mogą należeć na przykład kobiety, które powracają na rynek pracy po ciąży.
Fundusze unijne umożliwiają im między innymi poszerzenie kompetencji zawodowych, co zwiększy szanse na dostanie zatrudnienia w wymarzonej branży.
Dotychczas dostępnych jest już ponad półtora tysiąca programów unijnych, także dla osób młodych do trzydziestego roku życia i mniej lub bardziej doświadczonych przedsiębiorców z różnych gałęzi przemysłu.